Kardiológiai szakorvosi vizsgálat:    A vizsgálat a panaszok és az előzmények felvételével kezdődik, ezért korábbi orvosi leleteiket kérem hozzák magukkal ! 

A konzultációk száma csökkenthető, ha Ön háziorvosával egyeztetve az alábbi laborvizsgálatok eredményeit (évente legalább egy alkalommal elvégeztetve) magával hozza: teljes vérkép, teljes vizelet, CRP, Na/K, vesefunkció, GOT, GPT, GGT, koleszterin, Tg, HDL, vércukor, húgysav, lehetőség szerint TSH, HbA1c). 

A fizikális vizsgálathoz felülről derékig le kell vetkőznie. Ezt követően általános vizsgálat történik, pulzus és vérnyomás méréssel, a szívhangok, illetve a tüdő meghallgatásával, a has és végtagok vizsgálatával. Az első kardiológiai szakvizsgálatnak az ultrahang ma már szerves része kell hogy legyen, az EKG pedig minden vizsgálat alkalmával szükséges! Panaszok, fizikális eltérések alapján további   vizsgálatokra lehet szükség a pontos diagnózis felállításához. 

Korrekt vélemény adásához szükséges az Ön által szedett gyógyszerek pontos ismerete, ezért kérjük, a gyógyszereket hozza magával a vizsgálatra! Ha valamilyen gyógyszert korábban nem tudott szedni, nézzen utána a vizsgálat idejére, mi volt az! 

Szív ultrahang (Echocardiographia): Az echocardiográfia a kardiológiai diagnosztika egyik legfontosabb és legkönnyebben hozzáférhető módszere. Fájdalommentes, mintegy 15-20 perces vizsgálat, mely ultrahang alkalmazásával állít elő álló és mozgó képeket a szívről. Általa pontosan mérhetőek a szív üregei, a bal kamra falvastagságai, megítélhető segítségével a jobb és bal kamra működése, a billentyűk esetleges hibái. A koszorúerek a vizsgálat során csak részlegesen jeleníthetők meg, azok betegségeire általában a falmozgászavarok és a kamrafunkciók rendellenességei utalnak. A kardiológiában ez az eljárás igényli leginkább a vizsgáló személy szaktudását és gyakorlatát. 

Terheléses EKG vizsgálatElsősorban a koszorúér-betegség kimutatására szolgál. Terhelés során a szívverésszám megnő, ezzel párhuzamosan a koszorúerek telődésére rendelkezésre álló idő csökken, emiatt a nyugalomban panaszt nem okozó koszorúér betegség kimutatható. A folyamatos EKG rögzítés során ennek jelei láthatóvá válnak. A vizsgálat során a kerékpár pedálja beállított időszakonként- általában 1-2 perc - nehezedik. A vizsgálat értékeléséhez a páciens életkora alapján kalkulált minimális szívverésszám elérése szükséges- így a terhelés összideje az ön edzettségi szintjétől és nyugalmi szívverésszámától függ. A vizsgálat során a terhelhetőségről is fontos információt nyerhetünk, így tervezett  edzésprogram elkezdése előtt is hasznos lehet, biztonságos tréning pulzus feltérképezéséhez. 

Holter EKG vizsgálatEgy testen viselhető kis készülékhez csatlakoztatva öntapadós elektródákat helyezünk el a törzsén, melyek 24-72 órán át rögzítik a szívműködését. Az eszközzel minden szokásos napi tevékenységét elvégezheti, de a készüléket víz és ütés nem érheti! Az adatok hosszas elemzését követően megállapítható illetve kizárható, ritmuszavar  lehetősége  a panaszok hátterében, ritmuszavar  fennállása esetén annak súlyosságáról is képet kapunk. Különösen fontos stroke-on átesett betegek esetében a vizsgálat a tünetmentes pitvarfibrilláció kizárására, mely az elszenvedett stroke hátterében állhat.  Korrekt leletezése rendkívül időigényes. 

ABPM vizsgálat (24 órás vérnyomásmonitorozás): Egy testen viselhető, nagyon pontos automata vérnyomásmérő készülékkel történő vizsgálat, mely során a beprogramozott időpontokban vérnyomásmérés történik (nappal 10/20, éjjel általában 30 percenként). A mérési eredményekből származó átlag értékek és statisztikai mutatók révén pontosabban meghatározható a magas vérnyomás ténye, súlyossága és kezelési igénye.